جمهوری اسلامی ایران
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل
   
  • مجموعه ورزشی تختی

   ورزشگاه تختی برای میزبانی بازی‌های آسیایی 1974 ساخته شد. این ورزشگاه بخشی از مجموعه ورزشی تختی تهران است.
   ورزشگاه تختی تنها ورزشگاه سرپوشیده ایران به شمار می‌رود و در هنگام ساخت خود از پیشرفته‌ترین ورزشگاه‌های دنیا قلمداد می‌شد.
   مجموعه ورزشی تختی تهران هم اکنون با دارا بودن سالن‌های متعدد، ورزشگاه سرپوشیده و پیست دوچرخه سواری پس از مجموعه ورزشی آزادی تهران دومین مجموعه ورزشی از نظر امکانات در سراسر ایران به حساب می‌آید.
   ساخت ورزشگاه تختی تهران از سال 1346 شروع و در نهایت در سال 1353 تأسیس شد. این ورزشگاه همچنین در سال 1386 مورد بازسازی مسئولان قرار گرفت. مالک این مجموعه ورزشی وزارت ورزش و جوانان ایران است و در نهایت گرداننده آن مجموعه ورزشی تختی تهران می‌باشد این ورزشگاه از زمین چمن برخوردار است و گنجایشی با ظرفیت 30.000 نفر جمعیت را داراست.
   گفتنی است طراح این مجموعه ورزشی جهانگیر درویشی بانی بوده و این مجموعه به منظور برگزاری بازی‌های آسیایی 1974 ساخته شد.
   در این مجموعه، ورزش‌هایی نظیر دو و میدانی، دوچرخه‌سواری و تنیس انجام می‌شود. همچنین در سالن‌های چندمنظوره مجتمع ورزشی فعالیت‌هایی نظیر بدنسازی (خانم‌ها و آقایان)، والیبال، بسکتبال، فوتبال و ژیمناستیک به صورت آموزشی انجام می‌شود. زمین بخش فوتبال نیز با گنجایش 35000 نفر برای مسابقه‌های رسمی، 12 زمین خاکی و 6 زمین چمن برای بازی‌های محلی، چمن مصنوعی و استخر و سونا در نظر گرفته شده است.
   از مواردی که باعث اجرای این طرح در آن دوره زمانی شد نیاز شهر تهران در سال 1354 به مکانی بود که بانوان به طور اختصاصی در آن فعالیت ورزشی داشته و در آینده برای بهره‌برداری ورزشی وسیع‌تری قابل استفاده باشد.
   همچنین می توان به ایجاد استخوان‌بندی ساختمانی که مطابق با تازه‌ترین تکنیک‌ها و مصالح و ادامه فعالیت‌های معماری در خارج از ایران باشد و پیش بینی استادیوم در مجموعه‌ای که برای فعالیت‌های مختلف ورزشی شهر تهران برای سال‌های آینده قابل استفاده باشد اشاره کرد.
   در مورد طرح استادیوم ورزشی تختی پس از آزمایش مشخصات محاسبات روی مدل مقادیر مصالح حدوداً کمتر از 3 درصد تغییر کرد که اجرای آن از سال 1352 تا 1364 طول کشید. نما و طرح این استادیوم از کشور ایتالیا و ساخت این ورزشگاه توسط فرانسه می‌باشد.
   ایده کلی طرح استادیوم به صورت نعل اسبی طرح شده است. به طوری که تمام تماشاگران در یک طرف و پشت به غرب قرار گیرند و در قسمت شمال و جنوب هم با حداقل جا ادامه پیدا کند.
   علت اساسی این ایده وقتِ برگزاری بیشتر مسابقات از ساعت 2 بعدازظهر به بعد بود که تمام بینندگان مسابقه تا آنجا که ممکن است در شرایط مساوی و خلاف نور خورشید قرار گیرند.
   از طرف دیگر این راه حل امکان خواهد داد برای نمایش‌های ملی و نمایش‌های در شب از جهت شرق زمین اصلی مسابقات به عنوان یک صحنه عظیم استفاده شود و برای جایگاه بینندگان همان طور که هدف اساسی طرح بود پوششی که تقریباً بیش از دو سوم سطح جایگاه را سایه بگیرد با پوششی کابلی طراحی شد.
   تهران، اتوبان افسریه، سه راه تختی، بلوار هجرت، استادیوم بزرگ تختی
   تلفن: 33227535
تهران - اداره کل ورزش و جوانان
مجموع بازدیدها : 4,185,649
تعداد بازدید امروز : 5,297
تعداد بازدید دیروز : 6,263
آخرین به روزرسانی : 1398/09/25
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.