جمهوری اسلامی ایران
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل
   
  • برگزاری مراسم سالگرد جهان پهلوان تختی با حضور مردم، پیشکسوتان و مسئولان در ابن بابویه شهرری

   برگزاری مراسم سالگرد جهان پهلوان تختی با حضور مردم، پیشکسوتان و مسئولان در ابن بابویه شهرری

   برگزاری مراسم سالگرد جهان پهلوان تختی با حضور مردم، پیشکسوتان و مسئولان در ابن بابویه شهرری

   مراسم سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی به رسم هر ساله با شکوه خاصی در قبرستان ابن بابویه شهرری و بر سر مزار آن مرحوم برگزار شد.

   مراسم پنجاه و یکمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی با حضور رضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک، عبدالحمید احمدی معاونت فرهنگی و پژوهشی وزارت ورزش و جوانان، گل محمدی مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران، محمدرضا یزدانی خرم رییس اسبق فدراسیون های والیبال و کشتی، شاهرخ شهنازی دبیر کمیته ملی المپیک، ابراهیم جوادی دارنده ۴ طلای جهان و یک برنز المپیک، علی اکبر حیدری دارنده مدال برنز المپیک، محمدرضا طالقانی، حمید بنی تمیم سرپرست فدراسیون کشتی، جوهری رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای، رضا لایق دبیر فدراسیون کشتی، مجید خدایی، پهلوان محمدرضا توپچی، سلمان حسام، عباس شیرخدا و جمع کثیری از پیشکسوتان ورزش کشور از جمله کشتی و فوتبال، امروز(دوشنبه) برگزار شد.
   در این مراسم تعدادی از شاعران بر سر مزار تختی اشعاری را در مدح جهان پهلوان و مردم داری و مرام پهلوانی وی سرودند که با استقبال مردم همراه شد.
   یزدانی خرم رئیس پیشین فدراسیون کشتی نیز گفت: اگر مسئولان کشور به شیوه تختی عمل کنند و او را سرمشق خود قرار دهند، همه مشکلات مردم حل خواهد شد.
   ابراهیم جوادی پیشکسوت کشتی هم در این مراسم گفت: سالگرد باشکوه تختی نشان بزرگی اوست. من نوجوان بودم تختی کشتی می گرفت. سعی می کردم از او یاد بگیرم. امیدوارم نام تختی در کتب درسی نوشته شود. بعد از پنجاه سال هنوز تختی ای پیدا نکرده ایم.
   سلمان حسام پیشکسوت دوومیدانی هم گفت: آقا تختی یکی بود و یکی خواهد بود باید جوانمردی را به نوجوانان یاد دهیم و ورزش جز این نیست.
   در ادامه، رئیس کمیته ملی المپیک گفت: پنجاه و یک سال از درگذشت جهان پهلوان تختی گذشته است. پانصد سال هم بگذرد او در ذهن مردم باقی خواهد ماند. جوانان ما باید بدانند اگر بخواهند در تاریخ بمانند باید منش تختی را سرلوحه کار خود قرار دهند.
   سید رضا صالحی امیری در حاشیه پنجاه و یکمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی، افزود: درود می فرستم بر این مرد بزرگ. هنگامی که دفترچه تختی را مرور می‌کردم، بیش از پیش متوجه شدم که او چه انسان بزرگی بوده است. به نظرم بهتر است تختی را از زبان خودش بشناسید.
   وی ادامه داد: آنچه که من از این مرد بزرگ دیدم، نکات مثبت اخلاقی و از همه مهمتر عشق او به اهل بیت بود. مرور خاطره او در سفر به کربلا نشان می‌دهد که این مرد بزرگ چه علاقهای وافری به اهل بیت داشته است. آثار او از سجاده و مهر نشان از ارادت او به اهل بیت و خداوند متعال دارد.
   رئیس کمیته ملی المپیک گفت: اگر برای ریزعلی خواجوی آتش زدن یک پیراهن مسیر رسیدن به قله معرفت است، اگر برای چمران نثار جان، رسیدن به قله‌های معرفت است؛ برای تختی، کشتی مسیری در راستای رسیدن به قله‌های معرفت است. ویژگی دوم تختی، مردمداری است. تختی میگوید زندگی به من آموخت مردم را دوست بدارم. او گفت من از برد و باخت نمی‌ترسم و دوست دارم آنچه که مردم می‌خواهند را به آن‌ها بدهم.
   صالحی امیری یادآور شد: نکته سوم در مورد تختی، دغدغه‌های او نسبت به مردم و مسائل جامعه بود. چهارمین نکته مهم در مورد او فتوت و مرادنگی و پنجمین مورد هم ایثار است. این موارد از مهمترین نکاتی است که میتوان در مورد تختی بدان اشاره کرد. معرفت جویی هم یکی دیگر از صفات بارز این قهرمان ارزشمند بود
   وی تاکید کرد: تختی دنبال نان و رانت نبود. تختی به مثابه یک چراغ در محله است. پنجاه و یک سال از درگذشت او سپری میشود، اما هنوز در ذهن مردم است. پانصد سال دیگر هم تختی در ذهن مردم خواهد بود. بزرگان هیچ وقت نمی‌میرند. افتخارِ مدال زودگذر است، اما پهلوانی فراموش نمیشود.
   بنا به همین گزارش، امروز ابن بأبویه حال و هوای خاصی داشت. حضور پرشکوه مردم باز هم بیانگر ارزش والای جوانمردی و معرفت در عرصه ورزش است. مردم از طیف ها و سنین مختلف در این مراسم حضور پیدا کردند. از جامعه دانشگاهی تا کسبه و بازاریان و قهرمانان و پیشکسوتان حضور شکوهمندی را در ابن بأبویه به منصه ظهور رساندند.
   برخی از دوستداران ورزش بصورت خودجوش آلبوم های شخصی خود را که با تصاویر مختلف آقاتختی مزین شده برای دید عموم به ابن بأبویه آورده اند و برخی هم بریده های روزنامه های مربوط به جهان پهلوان را گرد آوری کرده بودند که با استقبال همراه شد .
   هم چنین غرفه ای برپاشده بود و مرشد با زنگ و ضرب زورخانه که آقا تختی قرابت نزدیکی با آن داشت، از دوستداران تختی پذیرایی می کرد و نقاشی خوش ذوق با صبر و حوصله چهره نقاشی شده جهان پهلوان را به مردم هدیه می داد. پوسترهای جهان پهلوان تختی هم که با یادداشت های جلال احمد نشر پیدا کرده بود، در اختیار تمام حاضران قرار گرفت.
   * پایگاه خبری ورزش تهران/پیام نظر
   گالری
   اخبار مرتبط
تهران - اداره کل ورزش و جوانان
مجموع بازدیدها : 3,599,356
تعداد بازدید امروز : 2,794
تعداد بازدید دیروز : 3,999
آخرین به روزرسانی : 1398/06/04
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.