جمهوری اسلامی ایران
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل
   
  • نشست سمن های استان تهران با معاون وزارت ورزش و جوانان و گل محمدی مدیرکل

   در سالن آمفی تاتر اداره کل ورزش و جوانان استان تهران برگزار شد

   نشست سمن های استان تهران با معاون وزارت ورزش و جوانان و گل محمدی مدیرکل

   نشست سمن های استان تهران با معاون وزارت ورزش و جوانان و گل محمدی مدیرکل

   نشست سازمان های مردم نهاد استان تهران با حضور معاون وزارت ورزش و جوانان، مدیر کل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان و مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران در سالن آمفی تاتر اداره کل برگزار شد.

   در ابتدای این مراسم که در حضور ام البنین گل محمدی معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و نمایندگان سازمان های مردم نهاد استان برگزار شد، پس از مطرح شدن مشکلات و مسائل از سوی سمن ها، سجاد سالک مدیر کل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان به برخی از سوالات پاسخ داد.
   سالک با بیان اینکه بحث شناسه سمن ها موضوعی است که به عنوان مهمترین دغدغه پیگیر آن هستیم، افزود: با وجود اینکه وزارت ورزش به دنبال دریافت شناسه اعضای تشکل هاست، متاسفانه از سوی خود افراد پیگیری دیده نمی شود. در این رابطه با اداره ثبت به توافق رسیده ایم تا پرونده هایی که کد رهگیری دریافت کرده اند به ما ارجاع داده شود تا مابقی کارهای دریافت شناسه افراد را از طریق وزارت ورزش پیگیری کنیم.
   وی ادامه داد: در 45 روز آینده، در نظر داریم تا در مازندران کارگاه ملی برگزار کنیم، البته ظرفیت این کارگاه محدود است. متاسفانه در این راستا این نقد مطرح است که افرادی که به عنوان نماینده از سوی تشکل ها در این کارگاه ها حاضر می شوند، مباحث مهم مطرح شده را به اعضای خود انتقال نمی دهند.
   سالک با بیان اینکه 30 درصد پیشنهاد هایی که قرار است در کارگاه ملی ما عنوان شود از سوی استان ها مطرح خواهد شد، ادامه داد : این موضوع به این معناست که کارگاه های ما در عین داشتن محدودیت از یکسری امتیازات نیز برخوردارند.
   وی به موضوع شفافیت و بودجه اشاره کرد و گفت: در این راستا در روز شنبه لیست تمامی پرداخت ها در سازمان های مردم نهاد در سامانه توانمند سازی ارائه می شود که در آن اسم سمن، عنوان کار و مبلغ دریافتی منتشر خواهد شد.
   سالک عنوان کرد: در خصوص سمن های استانی و ملی با وزارت کشور صحبت کردیم، اما با این وجود نیازمند تصمیم گیری جدی در این زمینه هستیم، چرا که محدودیت هایی در ارائه مجوزهای ملی جود دارد.
   مدیر کل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان به بیمه سمن ها و تشکل ها اشاره کرد و بیان داشت: در این خصوص لازم است تا ابتدا اعضای سمن ها تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند و سپس کارهای مربوط به بیمه تکمیلی آن ها صورت می گیرد. البته وزارت ورزش نمی تواند اعضا را بیمه دولتی کند اما می توانیم همراهی کنیم تا یک شرکت برای بیمه تکمیلی اعضای سمن ها مشارکت کنند.
   تهران محروم ترین استان کشور
   در ادامه این جلسه محمد مهدی تندگویان معاون امور جوانان وزارت ورزش با بیان اینکه تهران محروم ترین استان کشور است، گفت: در حوزه تشکل های استان تهران بسیار زمان برد تا جلسه ای تشکیل دهیم. این کلان شهر در حوزه آموزش، مهاجرت، سلامت، تداخل های فرهنگی محله های استان و غیره دچار بسیاری از معضلات و آسیب هاست.
   وی ادامه داد : البته در چند ماه اخیر تحولات چشمگیری را در حوزه جوانان داشته ایم به عنوان نمونه بالای 60 درصد از برنامه های حوزه ازدواج در هفته گذشته با بهره گیری از ظرفیت های استان تهران انجام شد که یک تحول جدی در این زمینه است هرچند که کامل و جامع نیست.
   تندگویان عنوان کرد : با وجود اینکه جلب مشارکت جوانان و اعتبارات خانه جوانان از مهمترین دغدغه هاست، اما می بینیم که استان تهران در تمامی رتبه ها پایین و در یک کلام هیچ کاره است.
   وی با بیان اینکه ما تاوان حضور دولت در استان تهران را می پردازیم، ادامه داد : بسیاری از شهروندان تهرانی حتی نشانی فرمانداری و استانداری را نمی دانند.
   معاون امور جوانان وزارت ورزش با تاکید بر اینکه بودجه استان تهران هر اندازه که باشد کفایت نمی کند، افزود : با در نظر گرفتن این حقیقت که جمعیت تهران با 5 استان کشور برابر است آسیب های اجتماعی اش مساوی با نیمی از کل استان هاست.
   وی ادامه داد: ناگفته نماند که در برخی از آسیب ها بخش های مدیریتی دچار ضعف است. به عنوان مثال در موضوع خانه جوانان مشکل مدیریتی داریم که با هماهنگی برخی از نهاد ها مسائل قابل حل است و قول می دهیم که خانه جوانان تا پایان شهریور تمام شود.
   تندگویان از برخی از سمن ها انتقاد کرد و گفت : متاسفانه بسیاری از سمن ها در تهران نگاه « دولتی کمک بگیر» دارند و به دست دولت چشم دوخته اند. در حالی که این موضوع مغایر با اهداف سمن ها و NGOهاست.
   وی گفت : تشکل ها باید به شکلی باشند که بتوانند از نمایندگان مطالبه گری و از ظرفیت آنان استفاده کنند.
   معاون امور جوانان وزارت ورزش به گزارش عملکرد سالیانه مجمع اشاره کرد و افزود : مجمع باید ساختار درستی داشته باشد، امکانات لازم را بگیرد و عملکرد ها را ثبت کند اما متاسفانه فعالیت و بازخواستی وجود ندارد.
   وی ادامه داد : در ستاد ساماندهی موضوع، صورت جلسه و مصوبات درستی وجود ندارد و تنها بحث های آماردهی مطرح می شود این در حالی است که ما به دنبال آمارها نیستیم بلکه بحث عملیاتی و اجرایی برایمان مهم است.
   تندگویان با بیان اینکه در ستاد ساماندهی دو موضوع مهم وجود دارد، گفت: مورد نخست صورت جلسه مشخص قابل پایش است به شکلی که بتوان به سازمان های مرتبط ابلاغ شود و دیگری بحث حضور جوانان در جلسات است که البته به تصویب شورای عالی رسید.
   وی ادامه داد: در مورد مباحث مرتبط به آموزش و پرورش مشکل مهارت آموزی داریم چرا که ما در مدارس تنها بر علم آموزی تمرکز داریم و برنامه ای برای مهارت های اجتماعی و حرفه ای نداریم.
   وی در خصوص مهارت آموزی های زندگی در دوران سربازی گفت: در این راستا برنامه ای تدوین کرده ایم تا در هر استان هزار نفر آموزش ببینند. تا کنون 16 هزار جوان آموزش دیده اند و در نیمه دوم سال نیز40 هزار نفر دیگر از این آموزش ها بهره مند خواهند شد.
   تندگویان به مهارت های زندگی و اشتغال جوانان اشاره کرد و گفت: متاسفانه در آموزش به نسل ما خیانت شد؛ البته در حال حاضر مهارت آموزی به شکل نسبی در برخی از مدارس آغاز شده اما با این وجود اجازه ورود به افراد دغدغه مند این حوزه داده نمی شود. در این راستا مذاکراتی با وزارت آموزش و پرورش انجام و قول مساعدت های بیشتر گرفته شود.
   وی ادامه داد : در خصوص شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز سرفصل های مهارتی تدوین و مکاتبه و برای آموزش و پرورش ارسال شد.
   معاون امور جوانان وزارت ورزش در پایان به موضوع امریه سربازی اشاره کرد و گفت: از سوی وزارت ورزش برای تشکل ها و اعضا یک سری مهارت آموزی هایی در نظر گرفتیم تا بتوانیم از این طریق برای آنان امریه بگیریم. در این خصوص افراد پس پایان دوره 6ماهه خدمت و کسب امتیازهای موجود به شکل سهمیه بندی شده می توانند از این امتیاز بهره مند شوند البته ناگفته نماند که تصمیم گیری نهایی این کار باید از سوی فرمانده کل قوا تایید و نهایی شود.
   گالری
   اخبار مرتبط
تهران - اداره کل ورزش و جوانان
مجموع بازدیدها : 4,120,579
تعداد بازدید امروز : 5,034
تعداد بازدید دیروز : 10,689
آخرین به روزرسانی : 1398/09/18
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.